BarleyNOR: En reise fra jord til bord

2025

2029

352984

FFL/JA

Om prosjektet

Bygg er den kornarten i Norge det produseres mest av, imidlertid er det en nedgang i bruken av bygg til matproduksjon. Vi spiser nesten ikke bygg i Norge, men det gjør dyrene våre. Produksjon av dyrefôr som inneholder bygg har økt kraftig de seneste årene. Prosjektet BarleyNOR sikter på å øke bruken av norsk bygg i mat og drikke gjennom malting av bygg på industriskala.

Hovedmål:

  • Etablere kunnskap som muliggjør en økt bruk av norsk bygg i mat og drikke gjennom industriell malting på en bærekraftig måte.

Sekundære mål:

  • Få innsikt i forbrukernes vaner og utforske markedet for bruk av bygg i norsk mat og drikke.
  • Identifisere egnet genetisk materiale og optimalisere prosesser for produksjon av bygg med høy avling og kvalitet under nordiske vekstforhold.
  • Økt innsikt i malte prosessen for norsk bygg.
  • Karakterisere norsk bygg som en råvare innen mat- og drikkeproduksjon.
  • Selvfølgelig! Her er oversettelsen til norsk:
  • Demonstrere mulighetene for å bruke biprodukter fra brygging til matproduskjon.
  • Vurder de totale bærekraftseffektene av norsk malt og utarbeide tiltak for forbedring.

Graminor skal bidra til identifisering av kultivarer med høy malt kvalitet. Vi skal utføre feltforsøk og kornanalyser. Graminor vil også drive datainnsamling som skal brukes i vurderingen av bærekraftigheten til norsk bygg.

Nofima er prosjekteier.

Deltakere

Shiori Koga (Prosjektleder)

shiori.koga@nofima.no
Tlf. 97065770

VLB Berlin

Besøk nettsiden

NORGESMØLLENE

Besøk nettsiden

HANSA BORG AS

Besøk nettsiden

ØSTFOLDKORN SA

Besøk nettsiden

BRYGGERI- OG DRIKKEVAREFORENINGEN AS

Besøk nettsiden

FELLESKJØPET AGRI SA

Besøk nettsiden